Ptáte se někdy, jak se stát lepšími analytiky?  Skvělé je rozvíjet s analýzou související počítačové dovednosti jako je programování, testování a databáze. Rozhodl jsem se do toho pustit a zkusit svojí vlastní silou něco z mobilního vývoje.

Minulý týden jsem umístil svou první aplikace Gogle play - Perception!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.blacksphinx.perception

Napsáno v B4A, což je skvělý nástroj  pro rychlý a efektivní vývoj. Rozhodl jsem se na tento nástroj vsadit a vést českou/slovenskou komunitu je zde: https://www.b4x.com/android/forum/forums/czech-forum.69/

 

Aplikaci si za týden stáhnulo 13 lidí. Dostala hned pět - pětihvězdičkových hodnocení:) Nevýhodou první verze mé cvičné aplikace Perception 1.0  bylo, že používala nejrozšířenější relační systém na světě SQLite – tedy SQL systém do chytrých telefonů. Dalo se tak sice soutěžit, na jednom telefonu v  hot seat mode“, ve kterém se hráči střídají u jednoho telefonu. Nebo mohl člověk soutěžit sám se sebou.  

 

Dalším logickým krokem bylo naučit aplikaci ukládat výsledky na jediné místo na vzdáleném serveru. No jo, ale já jsem nikdy jako programátor  Klient-server síťovou architekturu nedělal. Bylo třeba pustit se studování.

Za týden jsem se naučil základy MySQL a PHP pro mobilní vývoj serverových aplikací. Abych to technologie rozchodil, tak jsem se inspiroval z tutoriálů na webu. Nejvíce se mi líbil trojdílný návod pro lamy zde: https://www.b4x.com/android/forum/threads/for-beginners-how-to-communicate-with-a-server-using-httputils2-part-1-php.42442/#content

Abych to pochopil pro technologie hlouběji tak jsem si v nejbližším knihkupectví pořídil: 
PHP:
http://knihy.cpress.cz/php-okamzite.html

MySQL: http://knihy.cpress.cz/mysql-okamzite.html 
Obě knihy jsou z kategorie - ovládněte za víkend - takže čtu tenhle víkend a dá se.

Až si doplním základy tak se vrhnu na:
 
http://knihy.cpress.cz/navrhove-vzory-v-php.html 
Tento titul doporučuji zejména nám analytikům – najdete v něm hezké ukázky v UML i příklady z praxe. Ale nic pro úplné začátečníky v PHP.

A jak to celé dopadlo? Nyní můžeme soutěžit každý ze svého telefonu, ale výsledky sdílet společně:) Za 5 minut po umístění na Google play server registruje více než 100 her! Svoje „drsňácké rekordy“ jsem ručně smazal za DB, takže máte šanci zazářit:)

 

Mrkněte se svým vlídným okem na můj první mobilní pokus: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.blacksphinx.perception